This post, "The Week In Team USA Results: Nov. 21-27" was originally published on Team USA Volleyball.

 

By United States Olympic Committee | Nov. 28, 2017, 1:05 p.m. (ET)

Maia and Alex Shibutani perform their free dance at the 2017 Bridgestone Skate America at Herb Brooks Arena on Nov. 26, 2017 in Lake Placid, N.Y.

Sign up to receive Team USA Sports Scene, a weekly digital newsletter that highlights standout performances of U.S. athletes and teams from the previous week. Stay up-to-date with news from around the U.S. Olympic and Paralympic family, and track Team USA athletes as they compete around the globe with a preview of upcoming events.

Alpine Skiing:
Mikaela Shiffrin won slalom and finished second in giant slalom at the FIS Alpine Skiing World Cup in Killington, Vermont.

Beach Volleyball:
William Kolinske and Miles Evans earned bronze at the FIVB Beach Volleyball World Tour stop in Sydney.

Bobsled:
Jamie Greubel Poser and Aja Evans claimed the silver medal, while Elana Meyers Taylor and Kehri Jones took bronze at the IBSF World Cup in Whistler, British Columbia.

Jason Sturm took gold and bronze medals as Team USA earned six top-10 finishes in the first two IBSF Para Bobsled World Cup races of the season in Calgary, Alberta.

Cross-Country Skiing:
Sadie Bjornsen finished second in the classic sprint and Sophie Caldwell placed eighth at the FIS World Cup in Ruka, Finland.

Figure Skating:
Team USA skated away with four medals – including two golds — and qualified four athletes for the ISU Grand Prix Final at Skate America in Lake Placid, New York.

Freestyle Skiing:
Caroline Claire and Colby Stevenson earned a pair of bronze medals at the FIS Slopestyle World Cup in Stubai, Austria.

Gymnastics:
Highlighted by Marvin Kimble’s silver medal on horizontal bar, the U.S. men had four top-10 finishes at the FIG Individual Apparatus World Cup in Cottbus, Germany.

Luge:
Team USA had five top-10 finishes and Erin Hamlin qualified for her fourth Olympics after finishing fourth at the FIL World Cup in Winterberg, Germany.

Skeleton:
Matt Antoine and Katie Uhlaender finished eighth and ninth at the IBSF World Cup in Whistler, British Columbia.

Also This Week:
Led by gold-medal performances by Tyler Graff, Kyven Gadson, Zach Rey and Tim McCall, the U.S. men’s freestyle wrestlers claimed eight medals at the Henri Deglane Challenge in Nice, France…U.S. Para judokas won five medals at the All Japan Visually Impaired Judo Championships in Tokyo.

 

Team USA Broadcast Schedule:

DATE TIME (ET)  SPORT EVENT PLATFORM
11/28 11:30 p.m. Curling Curling Night in America (U.S. mixed doubles vs. Japan) NBCSN
12/1 1:00 p.m. Alpine Skiing FIS Beaver Creek World Cup (men’s super-G) NBCSN
12/1 2:30 p.m. Alpine Skiing FIS World Cup (women’s slalom) NBCSN
12/2 2:30 p.m. Alpine Skiing FIS Beaver Creek World Cup (men’s super-G) NBCSN
12/2 5:00 p.m. Cross-Country Skiing FIS Lillehammer World Cup NBC
12/3 5:00 p.m. Alpine Skiing FIS Beaver Creek World Cup (men’s giant slalom) NBC
12/3 6:30 p.m. Alpine Skiing FIS Lake Louise World Cup (women’s downhill) NBCSN


Catch even more of the action on The Olympic Channel: Home of Team USA.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This